Haber listemize üye olmak için e-mail adresinizi yazarak "Gönder" butonuna tıklayınız.

 
NETWORKLERİMİZİ İNCELEYİN, BİRİ MUTLAKA SİZİN İÇİNDİR

F.Güzin ÜRETEN Genel Müdür,
TiMPA MEDYATürkiye çapında alternatif mecralar yaratarak reklam sektörüne sunan TiMPA Medya, bu konuda önemli bir liderlik üstleniyor. Birbirinden farklı uygulamalarla yoğun bir dönem geçirdiğimiz şu günlerde, bu yoğunluğun yanısıra oluşturduğumuz yepyeni networklerle sizlere çeşitli alternatifler yaratıyoruz. Alternatif uygulamaların göz bebeği haline gelen AVM networkümüzün yanısıra, Liseler, Üniversiteler, Halı Sahalar, İş Merkezleri, Sanayi Siteleri ve Organize Sanayi Bölgeleri için hazırladığımız networkler, hizmetinize sunduğumuz gibi hemen doluluk yaşamaya başladı.

Ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi net olarak tanımlama imkanı yaratan bu networklerden, ihtiyacınıza göre gerek semt bazında, gerekse bölge veya il bazında yararlanabildiğiniz gibi, çok sayıda ili katarak Türkiye çapında da yararlanabiliyorsunuz.

Biz, ürün veya hizmetinizi, hedef tüketici kitlenizin bulunduğu yaşam alanlarına, mekanlarına götürüyoruz. Ürününüzü görüyor, dokunuyor, test edebiliyor, hizmetleriniz hakkında bilgi alıyor, merak ettiği konular olursa size sorabiliyor, ona anlatabiliyorsunuz. Yani sizi, ürün veya hizmetinizi, hedef aldığınız tüketici ile bire bir karşı karşıya getiriyoruz. Networklerimizi inceleyin, göreceksiniz biri mutlaka sizin içindir.

(27.05.2009)

----------------------------------------------------------------------------------

F.Güzin Üreten’in diğer yazıları

YÜKSELEN MECRA ; AVM’LER...(Nisan, 2008)

ÖLÇÜLEMEYEN MECRALARIN DA ÖNEMİ ARTIK BİLİNİYOR(29/07/2005)

INDOOR REKLAMLARDA HANGİ MEKANLAR DAHA ÇOK İLGİ GÖRÜYOR ? (04/10/2004)

REKLAM OLAN YERDE MEDENİYET VARDIR (06/11/2003)

----------------------------------------------------------------------------------

YÜKSELEN MECRA ; AVM’LER...

Alternatif mecralar gün geçtikçe daha da önem kazanırken, arka arkaya açılan birbirinden lüks alışveriş merkezlerindeki reklam uygulamaları da gittikçe artıyor. Önceleri İstanbul’da 3-5 alışveriş merkezi ile sınırlıyken bugün AVM sayısı İstanbul’da 62, Ankara’da 33, Adana’da 13 ve İzmir’de 10’a yükseldi. Sadece bu şehirler mi, Afyon, Antalya, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bodrum, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Isparta, İskenderun, İzmit, Kahramanmaraş, Karaman, Kırıkkale, Kayseri, Konya, Mersin, Malatya, Muğla, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Samsun, Sakarya, Tekirdağ, Trabzon ve Urfa da AVM zincirine eklendi. Bugün Türkiye’de saydığımız 39 ilde sayıları 303’e ulaşan dev modern alışveriş merkezi var. Hergün milyonlarca kişi bu alışveriş merkezlerini ziyaret ediyor. Alışveriş yapıyor, yemek yiyor, kahve içiyor, sinemaya giriyor, oyun parklarında eğleniyor. Yani para harcıyor.

Hafta sonlarında izdiham yaşanan bu alışveriş merkezlerinin her yanı birer mecra olarak değer kazandı. Bir bakıyorsunuz daha dış kapı girişinde ziyaretçileri dev bir reklam standı karşılıyor. Ya da içeride oturmuş dinlenmekte olan tüketiciler, karşılarında bir reklam sloganı görebiliyorlar. Bu AVM’lerin fastfood katları büyük ilgi görüyor. Yemeğini almış masasına oturan müşterileri, tepsilerinde, amerikan servislerinde, çevrelerinde mutlaka reklamlarla karşı karşıya kalıyor. AVM’lerdeki reklam standlarında tüketiciler ilgi duydukları ürünleri inceleme, test etme imkanı buluyorlar, detaylı bilgi alabiliyorlar. Kısacası alışveriş merkezlerinde çeşitli ürünler, hergün milyonlarca kişiyle dokunma mesafesinde sıcak temas kurabiliyorlar. Bu özelliği ile AVM’ler alternatif mecralar arasında yükselen bir değer haline geldi.

Dev alışveriş merkezlerinin yanısıra, hiper marketler, dev yapı ve teknoloji marketlerinin de sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu merkezlerin de toplam sayısı 20 ilde 140’a ulaştı. Dev alışveriş ortamları, reklam uygulamaları için rahatlıkla tanımlayabileceğimiz hedef kitleler sunuyor. Yaşam alışkanlıklarına, satınalma gücüne, yaş gruplarına, cinsiyet gruplarına göre tanımlama imkanı veren bu ortamlar hipermarket, teknoloji, yapı, genç yaşam, çocuk vs gibi özellikleri ile farklı gruplara hatta meslek gruplarına kadar tanımlanmış bir şekilde ulaşma imkanı veriyorlar. Ulusal veya bölgesel bir uygulama, ya da mahalli nokta atışları yapmak da mümkün.

Biz de Türkiye çapında alternatif mecralar yaratan ve sunan özelliğimizle, bu yükselen mecra için önemli bir network oluşturduk. İstanbul’dan bakıldığında uzak gibi görünen illeri, bu networkümüz sayesinde artık reklamverenin masasına taşıyoruz. Hemen akla gelebilen İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerde gerçekleştirdiğimiz reklam uygulamaları, bu network sayesinde artık aynı tarihlerde Samsun, Trabzon, Malatya, Diyarbakır, Adana, Antalya, Çanakkale gibi illerde de hedef kitlesine ulaşma imkanı buluyor.


(Nisan, 2008)


----------------------------------------------------------------------------------


ÖLÇÜLEMEYEN MECRALARIN DA ÖNEMİ ARTIK BİLİNİYOR


Özel televizyonların hayata geçmesi ile uluslararası şirketlerin ölçüm talebi gündeme gelmişti. TİAK’ın kurulması ve ihale sonrasında AGB Anadolu televizyon yayınlarını resmen ölçmeye başladı. Bu oluşum içinde büyük reklamverenler yer alıyordu. İstenen nitelikteki ölçümler herkesi aynı kalıpta değerlendirmeye alıyordu.

TİAK içinde zaman zaman çok tartışmalar yaşandı. İzlenmesi düşen kanalların ölçümleri reddettiğini gördük.

“Sadece ratingle olmaz” dediğimiz zamanlar oldu ama “rating olmazsa olmaz” cevabı dillerde dolaşıyordu.

Sonra ne oldu ? Bir gün geldi “rating olmazsa olmaz” diyenler, “rating tek başına yeterli değil, biraz da kalite” demeye başladılar. Ölçülmeyen kanallarda da reklamlar yayınlanmaya başladı. Ölçümün maliyetini karşılayan kanalların rekabet baskısı olmasa, diğer kanallarda bugün daha çok reklam yayınlanacağını hepimiz biliyoruz.

Ölçülen kanalların yanında ölçülmeyen kanallar biraz dezavantajlı tabi ama sadece ölçülmeyen kanallar değil, daha bir çok ölçülemeyen mecra var çevremizde.

Bunları önce reddedip, sonra uzaktan izleyen, daha sonra temkinle yaklaşıp denemeye başlayan, sonra da çok etkili ve vazgeçilmez görenler oldu. Sektörümüz bunun örnekleri ile dolu.

ÖNCE REDDEDİLEN, SONRA VAZGEÇİLEMEYEN MECRALAR

Son yıllarda gündeme getirdiğimiz ve faaliyet konularımızdan sadece bir tanesi olan tuvalet reklamları da başlangıçta aynı şeyleri yaşamamış mıydı ?

Alternatif mecralarda etkisi tartışılmayan indoor reklamlar, tanımlanmış tüketiciye birebir ulaşma imkanı verdiği için artık vazgeçilmez hale geliyor.

Üniversite kapısındaki gençlere ulaşmak istendiğinde dershanelerdeki indoor reklamlarla hedefe birebir ulaşma imkanı sağlanıyor.

Gelir eğitim veya yaş grubuna veya tüketim alışkanlıklarına göre tanımlanmış hedef kitlelere sinema, kıraathane, öğretmen evi, gece kulübü, bar, cafe, spor merkezleri, kuaförler, simit salonları, hava limanı, şehirlerarası otobüslerde veya plajlarda veya bunların otoparklarında ulaşmak mümkün oluyor.

ANA MECRALARIN SUNAMAYACAĞI HİZMETLER !

Yaz boyunca önemli gece kulübü ve eğlence yerlerinde rastladığınız otomobil standları tesadüf değil. Veya Çeşme ve Bodrum’daki beachlerin otoparklarında yer alan şampuan reklamları ile gününü orada geçiren müşterilere sunulan çeşitli aksiyonlar, tanımlanmış hedef kitleyi barındıran mekanlardaki reklamlara birer örnek oluşturuyor. Ya da yurt dışından gelen yabancı turistlere, geldiği havalimanında uçaktan iner inmez daha pasaport işlemlerini bile yapmadan “merhaba” diyen roaming reklamları, ana mecraların sunamayacağı bir hizmetten yararlanıyor. Sadece kadınlara veya sadece erkeklere, tanımlanmış özelliklerine göre hem de birebir ulaşmak indoor reklamlar ile çok mümkün.

Uçağa binen yolcuya, sinemaya giden müşteriye, otobüsle seyahat etme alışkanlıkları olanlara, ya da belli dönemlerde mesela bayram, yılbaşı gibi yoğun trafikte yer alacak kişilere indoor reklamlar ile birebir ulaşıp, alışkanlıklarını etkileyebiliyorsunuz.

Taşınan yolcu sayısı, üye adedi, öğrenci sayısı, aylık müşteri ortalaması, o restaurantların hangi sosyo ekonomik sınıfa hitap ettiği veya o kuaförlere hangi gelir grubunun gittiği, hangi tür yolcuların seyahat ettiği çok daha önem taşıyor. Pazarlama departmanları ürünlerinin, reklam uygulaması yapacağı mekanların hedef kitlesi ile birebir örtüştüğünü gördüğünde artık tereddüt etmiyor, vakit kaybetmiyor.

(29/07/2005)

----------------------------------------------------------------------------------


INDOOR REKLAMLARDA HANGİ MEKANLAR DAHA ÇOK İLGİ GÖRÜYOR ?

Indoor reklamda mekanların tanımı çok önemli. İlginin ve kullanımın gittikçe arttığı indoorda son döneme baktığımızda yeni reklamverenler görmeye başladık. Mesela yakın dönemde, Telsim, Evy Lady, Nivea, Bankalararası Kart Merkezi ve Frito Lay’i bu mecrayı yeni yeni kullanmaya başlayan markaların başında sayabiliyoruz. Önümüzdeki dönemde alternatif olarak indooru kullanacak markalara da baktığımızda herkesin kendi hedef kitlesine ya da bölgesine göre yeni ve etkili arayışlar sonucunda indoora yönelmeye başladığını görüyoruz.

Zaman zaman, “indooru kullanan markalar, özellikle hangi mekanları kullanıyor ?” şeklinde sorular ile karşılaşabiliyoruz. Bunun cevabını verirken bugüne kadar indoorda reklam yapan markaların farklılıklarına bakmakta yarar görüyorum. Mesela yabancı işadamlarını hedefleyen ihracatçı Kursan, mesela gsm operatörleri Turkcell ve Telsim, mesela mobil telefon markası Nokia, mesela hijyenik ped Evy Lady birbirinden farklı stratejileri olan markalar. Yine mesela İş Bankası, mesela yeni lansmana başladığı Rocco şeker ile Frito Lay ve yine Nivea farklı amaçlarla yola çıkan markalar. Biri, dediğimiz gibi yabancı ihracatçıyı, diğeri belirli yaş gruplarındaki kadınları, diğeri ünversite öğrencilerini, bir başkası satınalma gücü yüksek fashion kadın kitleyi, bir diğeri gençleri hedef alıyor. İşte bu kadar birbirinden farklı hedefleri olan markalar networkümüzde kendi hedef kitlelerine birebir ulaşabilecekleri mekanlardan yararlanıyorlar. Yani, baştaki soruya dönecek olursak şu mekan veya bu mekan daha çok kullanılıyor demek yanlış olacaktır. Çünkü indoorda herkes kendi amacına ve hedef kitlesine göre tanımlanmış mekanları kullanıyor.

Peki herkesin hedefine ulaşabileceği mekan mevcut mu ? Buna gayet rahat”evet” diyebiliyoruz. Çünkü kuruluşundan bu yana iki yılı geride bırakan TiMPA, network ağını çok genişletti. Hedef İstanbul ise, İstanbul’da çok yaygın bir networkümüz var. Eğer taşrada bir uygulama yapılacak ise Keşan’dan Diyarbakır’a kadar, Samsun’dan Alanya’ya kadar Türkiye çapında hizmet veriyoruz. Bu geniş alan içerisinde herkesin hedef kitlesine göre ihtiyacını karşılayabileceği tanımlanmış mekanlar mevcut. Nedir bunlar ? Sinemalar, stadyumlar, kültür ve sanat merkezleri, kuaförler, havalimanı, dershaneler, üniversite kampüsleri, magazalar, spor merkezleri, sosyal kulüpler, cafeler, bar ve restaurantlar... Hatta bir müşterimiz için oluşturduğumuz semt kıraathaneleri veya öğretmenevleri... Ya da orta öğrenimdeki öğrencileri hedef alan ürünlerin markaların yararlanabileceği okul araç servisleri...

Özetle söylemek gerekirse indoor networkümüz, hedef kitlesi ne olursa olsun her türlü ürün veya markaya hizmet verebilecek durumda. Bunun yanısıra bazı markalar, mekan seçip planlama yapmak yerine brief veriyorlar ve hazırladığımız projelerden seçim yapmayı tercih edebiliyorlar. Ama hedef kitlesi her ne olursa olsun, indoor networkümüz kanalı ile her marka müşteri kitlesine birerbir ulaşma imkanını mutlaka sağlayabiliyor.

(04/10/2004)

----------------------------------------------------------------------------------

REKLAM OLAN YERDE MEDENİYET VARDIR

Tuvaletlerin çok önemli bir ihtiyaç olduğunu kimse inkar edebilir mi ? Öyle olmasaydı evlerde tuvalet olmazdı. Sinemalarda, kafelerde, barlarda, lokallerde, stadyumlarda, uçaklarda, havaalanında okullarda, üniversitelerde, tuvalet olmazdı. İnsanlar, iki üç saat kalacakları bir mekanda 1 veya 2 kez tuvalete gitme ihtiyacı duyabiliyor. Hatta bayanlarda bu ihtiyaç daha fazla. Erkekler 1 kez gidiyorsa, bayanlar 2-3 kez tuvaletin yolunu tutuyor. Makyaj tazeleme, ayna vs ihtiyacı… Anlarsınız ya ! Yani, açık ya da kapalı mekanlarda hepimiz için, tuvalet kaçınılmaz bir ihtiyaç. Bu mekanların bir çoğu artık, konuklarının sağlığını ve çağdaş beklentilerini dikkate alıyor ve onlara sağlıklı, medeni ortamlar sunuyor.

Çağdaşlığın göstergesi tuvalet kültürü
Bu konuda adını takdirle anacağımız OPET’in sahibi iş kadını Nurten Öztürk, ülkemizin medeni tuvaletleri ile çağdaş dünyada yerini alması için uğraş veriyor. 2 kasım 2003 Pazar günü Hürriyet’te tam sayfa yer alan röportajda sayın Öztürk, tuvalet temizliğinden iyi puan alan bayilerine beyaz bayrak astıklarını ve bu amaç için 3 yılda 3 milyon dolar harcadıklarını söylüyor. Çok çarpıcı değil mi ?

Tuvaletler artık ikiye ayrılıyor
Gelişmiş toplumların aynası reklamlar, medeni ortamları arayıp buluyor. Yani nerede reklam varsa, orada medeniyet var. Şimdi artık tuvaletlerde de reklam var. Biz de konuklarının sağlığına önem veren bu tür mekanları diğerlerinden reklam panoları ile ayırıyoruz. Yani artık, tuvaletler, reklam olanlar ve olmayanlar diye ikiye ayrılıyor. Son yıllarda dünyada hızla gelişmeye başlayan ve en etkili reklam kategorisini oluşturan tuvalet reklamları, Türkiye’de de artık medeni ortamlarda karşınıza çıkıyor. Konuklarına sağlıklı ve medeni tuvaletler sunan özenle seçilmiş mekanlar, alternatif mecralar üzerine faaliyet gösteren TiMPA Medya Pazarlama’nın networkünde yer alıyor. Tuvalet reklamlarının kaçarı yok. Hedefi 12’den vuruyor.

(06/11/2003)


F.Güzin ÜRETEN
Genel Müdür

TiMPA MEDYA
NETWORKLERİMİZİ İNCELEYİN, BİRİ MUTLAKA SİZİN İÇİNDİR

Türkiye çapında alternatif mecralar yaratarak reklam sektörüne sunan TiMPA Medya, bu konuda önemli b...Sevda ÖZTÜRK
Genel Müdür Yardımcısı

TiMPA MEDYA
KOBİ’LERE ve İŞYERİ SAHİPLERİNE ULAŞMAK SİZİN İÇİN ÖNEMLİYSE, BİZİ ARAYIN

Sizin için önemli olan tüm kişiler değil de Kobi’ler ise, biz size alternatif mecralarla çözüm sunuy...Nerede ?
Ne zaman ?

Ne yapmalı ?
AVM NETWORKÜMÜZE YOĞUN TALEP VAR

AVM netwörkümüzü oluşturduğumuz 2008 yılından bu yana geçen süre içinde yoğun bir reklam talebi alıy...TiMPA PRODUCTION
AKLINIZDAN GEÇENLERİ

GERÇEKLEŞTİRİYOR
GECELERİN HİKAYESİ…

Geceleri çok güzel olduğunu biliyoruz…Biliyoruz, çünkü çoğu zaman o güzel İstanbul gecelerinde gün a...